Kalibrace monitoru

Barevná kalibrace monitoru je základem nejen pro dobrou grafickou práci, ale i pro pouhé prohlížení fotografií. Editace fotografií na běžném monitoru bez kalibrace, je hazard, který může vést k nevratnému poškození souborů s fotografiemi.

Například:

Nastavením „bílého bodu“ monitoru určujeme teplotu barev tzn. jesti barvy budou posunuty k teplejším nebo studenějším odstínům. Princip je stejný jako „vyvážení bílé“ u digitálního fotoaparátu, nebo volba filmu pro denní či umělé světlo u klasického fotoaparátu. Obecně se pro nastavení teploty barvev používá 6500°K, což je hodnota „denního světla“. Toto nastavení teploty je nutné nastavit i v nastavení monitoru na teplotu 6500°K.

Pro zpracování fotografií je dobré si pořídit monitor, který dokáže zobrazit celý barevný prostor Adobe RGB. Dnes se prodávají monitory, které dokáží zobrazit více barev než je v barevném prostoru Adobe RGB. Ale to už jsou cenové relace mimo dosah amatérského focení. Další kategorií jsou HW kalibrované monitory, atd.

V případě že nemáte monitor, který je určený pro práci v barevném prostoru Adobe RGB (dokáže zobrazit celou škálu barev,) tak používjte barevný prostor sRGB a vyhnetese mnohým komplikacím. Tento barevný prostor sRGB je i nutné nastavit ve vašem fotoaparátu.

Nabízíme kalibraci monitorů, laptopů, externích monitorů

Provedení kalibrace monitoru sondou Spyder 4 PRO. Jde o řešení, které poskytne kvalitní profil monitorů jak LCD a CRT, tak i laptopů. Při kalibraci lze změřit a zohlednit i vliv okolního osvětlení. Tuto službu nabízíme fotoamatérům i profesionálům, kteří mají zájem využít výhod kalibrace monitoru, ale nechtějí pro občasné použití investovat nemalé prostředky do koupě sondy.

Ceník provedení kalibrace monitoru sondou Spyder 4 PRO:

Spyder4Pro kolorimetr

Fotoklub Zvonek používá pro kalibraci monitoru kolorimetr Spyder4Pro. Kalibrační sondy Spyder 4 PRO jsou ideálním řešením pro fotografy a kreativní profesionály, kteří potřebují a vyžadují vysoký stupeň barevné věrnosti zobrazení monitoru.

Inovovaná řada Spyder 4 má hlavně nový sensor a je až o 26% přesnější než starší generace Spyder 3. Propracovanější programové vybavení Colorvision Spyder 4 PRO (Mac / Win) podporuje profily ICC 2, ICC 4 a uživatelské targety . Určena je pro polo-profesionální až profesionální kalibraci vašeho monitoru, pro fotografy , kreativní studia, reklamní agentury, a tam, kde je nutná barevná věrnost na monitoru. Verze PRO Vám poskytne mnoho možností kombinací barevných teplot, gamma korekce, kalibrování ke společnému targetu a profilace . Tato verze je hardwarově shodná s verzí Elite, zásadní rozdíly jsou pouze v jednodušším softwaru. Využít ji lze ke kalibraci monitorů, a to jak klasických CRT monitorů, tak i LCD displejů (včetně notebooků), i dalších typů panelů OLED, DLP, LED . Za příplatek lze k verzi Elite a Pro dokoupit možnost kalibrace televizních příjmačů (např. pro náhledy postprodukce video/film).

Zde si můžete stáhnout český manuál: Stažení manuálu

Nastavení barev Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je pěknou ukázkou nastavení správy barev. Nastavení barev vychází z povahy konečného použití a dále se přizpůsobuje podle velmi specifických potřeb. Za běžné nastavení pro webdesign a tisk fotografií lze považovat volby, které ukazuje následující obrázek:

Spyde4PRO

Toto nastavení z Adobe Photoshopu 6.x je dostupné z menu Úpravy (Edit) > Nastavení barev (Color Seting). Ve starších verzích Photoshopu hledejte nastavení v menu Soubor (File) > Nastavení barev (Color Seting). Položky označené červenými výkřičníky jsou doporučeny pro práci s webovou grafikou.

ICC profily minilabů a tiskáren

Po uložením profilu budete moci tento ICC profil používat ve všech aplikacích. Ve Windows se standardně profil ukládá do složky: DISKWindowsSys­tem32spooldri­verscolor

ICC profil tiskárny Fotoland:

Použití ICC profilů – Adobe Photoshop

Převedení fotografie do vybraného profilu:

Nastavení převodu profilů: